7 tipov ako byť viac produktívny

Každý hľadá nové cesty ako byt viacej produktívny. Či už v skole, v práci alebo aj doma. Čo tá produktivita ale je? Business slovník vraví, že je to efektivita prace človeka alebo stroja. Konvertovanie vstupu na výstup. Keď si to prenesieme do nášho jazyka, tak je to o množstve práci, ktorú vykonáme za nejaký čas. Práve preto každý hľadá spôsob ako za čo možno najkratší čas urobiť maximum práce.

Dôležité je ale povedať aj to, čo produktivita určite nie je. Venovať sa zbytočným veciam, ktoré nám neprinášajú žiadnu hodnotu. Odškrtávať si nepotrebné veci z to-do listu nie je len neproduktívne, ale aj veľmi neefektívne. Hlavnú rolu hrajú podstatné veci, ktoré našej práci dávajú zmysel. Obľúbené anglické spojenie „work smarter, not harder“ teda pracuj múdrejšie, nie ťažšie, najlepšie vystihuje to, čo predstavuje produktivita.

Poďme na naše tipy ako pracovať múdrejšie a nie ťažšie:

1. Zredukuj svoj to-do list

Ako som už spomínal, sústrediť sa na veci ktoré pre našu prácu nie sú dôležité je kontraproduktívne. Nemal by si si do svojho to-do listu dávať zbytočne veľa vecí, ktoré potom aj tak nestihneš urobiť. To že ich neurobíš ťa demotivuje a aj keď sa ti podarí úlohy splniť, zistíš, že pre teba nepriniesli žiadnu hodnotu. Preto nabudúce keď budeš uvažovať o tom, čo zahrnúť vo svojom to-do liste, skús porozmýšľať, či veci ktoré píšeš, majú naozaj pre tvoju prácu nejaký zmysel.

2. Stanov si ciele

Bez cieľov sa nikam nepohneš. Predstav si že bežíš maratón. Kam by si bežal keby si nevedel kde a aký je cieľ? Bolo by to len nezmyselne pobehovanie so žiadnym konkrétnym výstupom. Každý potrebuje cieľ. Tak ako vo všetkých športoch sú ciele, aj tvoj život a práca potrebuje ciele. Potrebuješ dostať Áčko zo skúšky? Potrebuješ odovzdať projekt pozajtra večer? Napíš si to. Každé ráno si napíš, čo chceš v daný deň dosiahnuť. Tvoja myseľ potom vie, na čo sa ma sústrediť, kam má bežať.

3. Pravidlo 80/20

Mnohým známe aj ako Paretovo pravidlo, hovorí o tom, že 20 % nášho úsilia produkuje 80 % našich výsledkov a naopak. V praxi to znamená, že 20 % z učiva ktoré si sa na skúšku učil, ti stačilo na zodpovedanie 80 % otázok. 20 % práce, ktorú si urobil, sa odrazilo na 80tich % tvojho zisku. Preto sa oplatí eliminovať úlohy, ktoré nie sú nijakým spôsobom dôležité. Snaž sa prísť na to, ktorých 20 % to je a zvyšok jednoducho odstráň.

4. Aktívne oddychuj

Keď dlhší čas beháš, začneš byt postupne unavený. Začnú ťa bolieť svaly a tvoje telo prestáva vládať. Mozog je tiež sval. Po čase sa unaví a potrebuje oddych. Nikto nevydrží pracovať donekonečna. Preto si dopraj počas štúdia alebo prace kratučké pauzy. Daj si krátku prechádzku, napi sa vody, daj si nejaké ovocie alebo medituj. Umožni svojmu mozgu nejakú formu aktívneho oddychu.

5. Chráň si svoj čas

Kedy si si naposledy našiel čas pre seba? Myslím, skutočne len pre seba. Bez mobilu. Bez ostatných ľudí. Čas, kedy si mohol pracovať len a len na sebe a na tom, čo ťa baví. Chráň si ho. Každý potrebuje čas na seba. Už dávno si si chcel prečítať nejakú knihu? Naučiť sa po taliansky? Deň má 24 hodín. To je dosť času. Raz za čas musíš povedať ostatným nie a sebe áno.

6. Sústreď sa na jednu vec

Poznáte ten stereotyp, ktorý vraví, že ženy dokážu robiť viacej veci naraz a muži nie? Je to pravda a potvrdzujú to aj niekoľké výskumy. Určite ale viem, že keď človek robí veľa veci naraz, nerobí ani jednu poriadne. Skús to. Skús sa ucíť počas toho ako pozeráš telku. Skús odpovedať na emaily, keď si píšeš s kamarátom na Facebooku. Teraz to skús bez toho. Lepšie? Ja si myslím, že áno. Mozgu trvá nejaký čas, kým sa vie plne sústrediť na niečo. Multitasking je preto len obyčajná zmena tvojej pozornosti z jednej úlohy na druhu, ktorú mozog nie je úplne schopný vykonať. Radšej urob najprv jednu vec poriadne, potom sa venuj druhej. Mozog sa ti odvďačí.

7. Nenechaj sa rozptýliť

Tento tip úzko súvisí s predošlým. Rôzne rozptýlenia nám kradnú našu schopnosť sústrediť sa. Náš mozog ich nedokáže spracovať. Odvádzajú našu pozornosť od dôležitejších vecí. Zapípa ti mobil, napísal ti kamarát. Ale veď to je len 15 sekúnd, povieš si a odpíšeš mu. Potom znova. A znova. A takto dookola až zistíš, že niečo čo ti by ti normálne trvalo hodinu, ti teraz trvá tri. Odlož si mobil z dohľadu, vypni wifi. Nezapínaj Facebook na počítači. Ľudia počkajú, nie si nikoho otrok. Kedysi sa posielali len listy a ľudia čakať museli. Počkajú aj teraz.

Keby si implementoval do svojho života čo i len jeden z týchto tipov, garantujem ti, že tvoja produktivita pôjde hore. Skús sa zamyslieť nabudúce keď budeš na niečom pracovať, či by sa to nedalo aj lepšie a efektívnejšie. Možno si spomenieš na niečo z tohto pomôže ti to. Veľa šťastia!

One thought on “7 tipov ako byť viac produktívny”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.