Keď veci nejdú podľa plánu alebo šport a jeho odvrátená strana

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Tak ako všetko v našich životoch, aj v športe sa nám občas nedarí. Výkony nie sú také ako by sme si predstavovali a psychicky sa nevieme dať do pohody. Dnes by som však chcel zájsť ďalej. V tomto článku sa rovno pozrieme na to najhoršie, čo ťa môže od športovania odradiť už hneď na začiatku a potom prekaziť tvoju cestu, ako to prekonať a ako sa ku tomu všetkému vlastne postaviť.

Cieľom článku nie je vykresliť šport ako vyslovene zlý. Skôr poukázať na jeho chyby, vytvorené spoločnosťou a poskytnúť pohľad z inej, nie až tak populárnej perspektívy. Ostatne, v našich starších článkoch sme často odkazovali na jeho benefity (hoci sme načrtli aj negatíva). Okrem toho ti možno náš pohľad pomôže v pochopení a prekonaní týchto neduhov. Poďme na to.

Kompetetívnosť športu a fair-play

Je ťažké vyčítať konceptu, akými sú športové súťaže, že sú kompetetívne, pretože sú na samotnej súťaživosti postavené. Na čo sa však zabúda, je práve férovosť. Je jedno akú disciplínu si vyberiete. Snaha byť najlepší a zvíťaziť je taká silná, že menej morálni jedinci skĺznu vo svojej taktike k nepekným krokom. Výsledok je obrovský a nemilosrdný svet, v ktorom sa uplatňuje princíp silnejší vyhráva, bez ohľadu na to, ako ku svojim schopnostiam prišiel. Nejde však iba o to.

Spomeň si, či ťa napríklad neodrádzalo ísť do posilky kvôli pohľadom namakaných cvičencov. Mnoho ľudí radšej cvičí doma alebo sa na to vykašle iba kvôli tomuto faktu. Každý každého odsudzuje, pretože v ňom vidí súpera a ohrozenie vlastného úspechu. Stretol som sa s tým na všetkých športoviskách. A nie každý sa dokáže od podobného správania odosobniť a sústrediť sa len na seba. No to je to hlavné, čo sa pri športe naučíš a v budúcnosti tento skill zúžitkuješ.

súťaživosť
zdroj: pexels.com

Go Hard or Go Home

Víťaz berie všetko. Nemáš výsledok, nemáš nič. Aj tak ľudia ku športu pristupujú a vytvárajú nemilosrdný sociálny tlak. Takéto zmýšľanie však vytvára zárodok na zničenie motivácie či rovno psychické problémy. Čo je viac? Zabehnúť aspoň 50% vzdialenosti, akú ti predpísal tréner alebo sa na to vykašľať, lebo sa ti nechce a nemá to zmysel ak nepôjdeš na 100%? Že sa ti podarilo schudnúť iba 2 kilá miesto 6? A? Každý krok vpred, hocijako maličký je posun. Dokonca, aj krok vzad a prehra ťa dokážu posunúť o level vyššie. Ak si uvedomíš, akú chybu si spravil a nabudúce sa jej budeš vyvarovať.

Okrem toho mi bolo často vštepované, že zápas/hra/súťaž je všetko. Bez ohľadu napríklad na zdravie. Že som chorý ako pes a dnes mám posilku? Nemožné vynechať. Horúčka? Choď na ľad. Bolí ťa noha? Pudinček. Samozrejme, vo vrcholovom športe je to pochopiteľné. Zlé je, keď sa tento mindset dostane mimo neho. Tento “všetko alebo nič” prístup ťa môže inšpirovať, no rovnako tak aj demotivovať.

dominancia
zdroj: pexels.com

Fyzická dominancia

Jeden zo základných pilierov športu. Je logické, že v pohybových aktivitách budú dominovať fyzicky vyspelejší jedinci. Žiaľ, často sa to opäť preháňa a zneužíva. Slabší, nižší, chudší, ale aj menej vyšportovaní ľudia sú od účasti v športe odradení práve fyzickou dominanciou silnejších. Ktorí ju vedia nepríjemne zneužiť.

Okrem toho sú fyzicky dominantnejší športovci často uprednosťovaní a na iné kvality ostatných sa ľahko zabúda. Takýto prístup je nielen demotivujúci, ale aj nesprávny, pretože môže zabrániť v progrese fyzicky menej dominantných, no šikovnejších/talentovanejších športovcov. Toto je však celospoločenský problém v samotnom základe športu a len veľmi ťažko ho možno zmeniť. Ibažeby by sa 90% manažérov, trénerov a fanúšikov odrazu správalo inak. Nenechaj sa však odradiť.

sport
zdroj: pexels.com

Všadeprítomný klam a falošnosť (porovnávanie)

Jedna z vecí, ktorú na športe vyslovene nenávidím a špeciálne to platí vo fitness svete. Každý chce byť najlepší, mať najlepšie výsledky, najvyšportovanejšiu postavu, vytlačiť najviac na dre..ehm benchi a pokračovať môžeme donekonečna. A kto to nemá, rád si kúštik pomôže. Prevažná väčšina fitness modelov a modeliek funguje na PED (Performance Enhancing Drugs – nepovolené látky na zlepšenie výkonu), správnom nasvetlení a pózovaní a Photoshope. Neveríš? Čekuj ako jednoducho to zvládnem ja (chvíľku počkaj).

Každý sa stále s každým porovnáva a vyhodnocuje. Najlepšie v absolútnych číslach, ktoré nič neznamenajú. Nikto nemyslí na genetiku, sociálny a psychický stav a už vôbec nie na krivku progresu. Skúsený lifter sa možno smeje z chudého chalana, že drepuje iba 60 kíl, no nevidí, že sa ku tomuto číslu dostal za extrémne krátku dobu a možno musel obetovať viac, než kedykoľvek počas svojej cesty on. A čo je najhoršie, úspech sa hodnotí na základe aestetického výsledku.

Ženy sú pravidelne vyčleňované zo športu

Áno, bohužiaľ, je to tak. Šport bol od základu braný ako aktivita pre mužov a kedysi ženám nebolo dovolené ani len súťažiť. Táto stigma funguje dodnes. Ženy – športovkyne – sú často vnímané napríklad ako mužatky. Novinári sa ich pýtajú skôr otázky ohľadom vzľadu, než o športe. Často musia čeliť sexizmu a narážkam na ich postavy (oveľa viac ako mužskí atléti). Dokonca stále pretrvávajú názory, že ženy nemôžu športovať z fyziologického hľadiska. Nehovoriac o kompetentných orgánoch, ktoré iba málokedy zamestnajú ženu na líderskú či trénerskú pozíciu. A nie je to len tak, mnohé organizácie majú vybudované sofistikované argumenty na ich vyčlenenie (Malcolm, 2016).

Samozrejme, mnoho športov, ako už bolo spomenuté, je založených na fyzickej dominancii a v nich sa ženy nikdy chlapom nemôžu rovnať. Existujú však technickejšie športy, kde ženy dominujú nad chlapmi alebo sa im vyrovnajú, no napriek tomu  môžeme badať isté vyčlenenie. Neodrádzajme preto nežné pohlavie.

Zdroj:  Sport and Society; D.Malcolm, B.Houlihan; 2016, Sage Publications; London

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.