Ako vzniká fotka?

Ako vzniká fotka? Niekedy sa zrodí v hlave. Niekedy nám napadne, keď vidíme scénu. Inokedy to chce čas, premýšľanie a cit, aby vznikla. Každý fotograf ju chce. Majstrovskú fotku. Je ťažké definovať, ktorá je najlepšia, najkreatívnejšia, s najlepšou kompozíciou. Fotografia je umenie, a umenie je subjektívne. Ako teda prichádza na svet úspešný „cvak“ ?

Žiaden fotograf dopredu nevie, či spôsobí rozruch. Tí skúsenejší to tušia a tí najskúsenejší to odhadujú. Jej vznik však nie je vždy rovnaký. Tak ako spisovatelia, hudobníci, maliari a vynálezcovia majú svoje „múzické“ stavy, aj fotografi ich majú.

V hlave

Často nám skrsne v hlave myšlienka na fotku, ktorú musíme za každých okolností odfotografovať. Zjaví sa z čista jasna ako blesk. Alebo ak myslíme na konkrétnu tému, vynárajú sa v našich mysliach nápady, ako by sme premenili naše myšlienky do hotovej snímky. Častokrát sa pritom inšpirujeme.

 Túto fotku som plánoval veľmi dlho.moody fotka

Trochu iný záber zo Zádielskej Tiesňavy som našiel na Instagrame. Nejak takto som si predstavoval moju fotku odtiaľto.

zadielska tiesnava

Neustále hľadáme cestu

Nie vždy máme takto plodnú myseľ. Čas od času sa stane, že chceme vytvoriť vynikajúci záber, pritom téma nemusí byť jasná, a tak putujeme na miesta, skúmame okolie a snažíme sa nájsť vhodný uhol, svetlo, kompozíciu. Svet okolo vnímame cez hľadáčik, žijeme s fotoaparátom, aj keď momentálne oddychuje doma. Pozorujeme všetko a dumeme nad tým, ako by sme danú scénu odfotili a naše videnie sa premietlo ako fotka. A občas to vyjde.

Dóm sv. Alžbety som fotil alebo pozoroval nespočetnekrát. Stále však nájdem zaujímavý záber.

dom sv alzbety

Musel som obísť celý Bratislavský hrad niekoľkokrát, kým som objavil toto.

bratislavsky hrad

Na výhľade som si chvíľku posedel, až ma udrel kúsok kreativity.

vyhlad

Na nájdenie

Stane sa, že ju zbadáme okamžite. Súhra premenných nám udrie do očí a my už vieme,  čo treba vykonať, aby vznikla fotka, ktorá sa nám páči. Takéto momenty sú však vzácne, akoby prinesené na podnose. Stačí len stlačiť spúšť. Takéto okamihy je potrebné vyhľadávať, preto si starostlivo vyberáme v aký čas, na aké miesto, za akého počasia pôjdeme. Plánujeme dopredu a snažíme sa zvýšiť šance na to, aby sme sa s týmito momentmi stretli. Či už je to mohutná búrka, slnečný západ slnka alebo zasnežené pohorie.

Asi tretina sekundy a už som iba cvakal.

pes

Mám rád hmlu a stromy.

hmla

Tej najlepšej

Mávame však aj dni, keď to jednoducho nejde a ideálna fotka neprichádza. Vyberieme zlé miesto, ani to svetlo nie je ideálne, nevidíme nič zaujímavé, alebo zistíme, že fotíme so zlými nastaveniami. Každému sa občas nezadarí. Prekážky sú tu však na to, aby sme ich prekonali.

Jediná fotka z daného fototripu. Zvyšok sa mi nepáčil ani na tvorbu presetov.

pupava

Ani na Izre nebolo veľa priestoru na kreativitu. Až na tento moment.

makro

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.